ביליארדולוגיה


כדי להשפיע בצורה מדויקת על כדורי הביליארד, יש להבין את המדע שמאחוריהם. המשחק מוכר על ידי אנשים רבים כמשחק מדעי, שכולל קצת פיזיקה ובנוסף גורמים מתמטיים רבים כולל טריגונומטריה וגיאומטריה. במשחקי ביליארד יש לחשב ולבצע מכות בזוויות מדוייקות ולשלוט על המגע בין גופים כדוריים שמשפיעים אחד על השני. ברוב משחקי הביליארד, משתדלים לבצע מכת פתיחה שמטביעה כדור ומשאירה אותך במיקום טוב, אך מאוד קשה לבצע זאת באופן עקבי. לא כולם צריכים להיות מומחים בפיזיקה או מתמטיקה כדי להיות שחקן ביליארד טוב. עם שיפוט טוב לגבי מיקום ומכות טובות, אפשר לסגור את הפינות המדעיות של המשחק. לפגוע במספר נקודות, שתואמות לנקודות השעון, על הכדור הלבן יכול להשפיע על ציר הכדור הלבן ועל כדורי המטרה. מתן סחרור לכדור הלבן ייקח אותו לציר שונה מזה שנראה לעין.

תנועת המכה של שחקן ביליארד היא חלק מאוד חשוב. מכה עם תנועה לא טובה יכולה לגרום לבעיות הבאות:

  • סטייה של המקל: כשהמקל אינו פוגע במקום הנכון על הכדור שמתאים לכיוון שבו הוא צריך לנוע. הסיבה העיקרית היא שהשחקן מחזיק את יד הגשר שלו רחוק מדי מראש המקל.
  • לא ממשיכים את התנועה אחרי המגע או שלא מעניקים מספיק כוח כשמכים מכה עם סחרור.

דוגמאות :

  • תוך כדי מכה עם משיכה (כשצריכים לפגוע מתחת למרכז הכדור), הכדור יכול לנתר אחורה ולגעת פעם נוספת בראש המקל (דבר שנחשב לעבירה).
  • מגע ממושך, שמוכר כמכת דחיפה ונחשב כעבירה.
  • יותר מדי מרחק בין נקודת הפגיעה ומרכז הכדור. דבר שגורם למקל להחליק על פני הכדור ואי לכך למכה ללא כיוון וללא שליטה. כשמכים בנקודות השעון במקום במרכז הכדור, המרחק לא צריך להיות יותר מקוטר ראש המקל.

הדרך הטובה ביותר להיפטר מבעיות אלה היא לתרגל ולהתאמן בטכניקות כך שתוכל לבצע אותן בצורה נכונה בכל פעם, כדי שתהיה עקביות. לא כדאי לתרגל את הדברים האלה בזמן משחק ביליארד אמיתי. במקרה שאתה נתקע במצב קשה או חדש לך במשחק ביליארד אמיתי יש לזכור את המצב ולתרגל אותו ואת הטכניקות שיעזרו לאחר מכן. אי אפשר לשחק משחק התקפי או הגנתי מבלי להקפיד על שליטה במיקום הכדור הלבן. השחקן המתחיל שעושה את זה בתור בסיס יכול לעלות לרמה מקצועית עם עקביות ובטחון עצמי.

אסטרטגיה במשחק ביליארד

אסטרטגיה היא קריטית כשמשחקים כך. צריך לכוון את הכדור הלבן עם מהירות וסחרור כך שהכדור הלבן יהיה במיקום שממנו תוכל להטביע עוד כדור במכה הבאה שלך. בתחילת המשחק יש להתבונן בכל חלקי שולחן הביליארד ולתכנן את כל מסלול הכדור עבור כל המכות שלך. חלק מזה הוא להכיר בקבוצות של כדורים שיהיו קשות לפיזור, זוגות של כדורים (נוגעים) וכדורים שנוגעים בדפנות, את כל אלה מסוכן להשאיר למכות האחרונות שלך. אם תוכל לפתור את הבעיות האלה מוקדם במשחק – עדיף, כשניתן להשפיע על מיקומו של הכדור הלבן ביתר קלות. אחרי כן ניתן להמשיך ולטפל בכדורים הבודדים.

עוד חוק שיש להקפיד עליו, תקף כשמשחקים משחק הגנתי. לדוגמה, כשמפזרים קבוצות כדורים וכשאין הרבה סיכוי להטביע כדור. במקום לתת הזדמנות ליריב לנצח, יש עדיין להקפיד על מיקום הכדור הלבן ולהשאיר ליריב את המצב הקשה ביותר שניתן.

דילוג לתוכן