שולחן ביליארד – שולחנות ביליארד


הבד בשולחנות הסנוקר

על גבי משטח הצפחה מתוח בד. תפקידו של הבד לעצור את תנועת הכדור על גבי משטח הצפחה שהינו חלק לגמרי כך שניתן יהיה לשלוט בתנועתו. חשיבות גדולה מיוחסת לאיכותו וסוגו של הבד שבשולחן שעשוי להשפיע על איכותו של המשחק.

על גבי שולחנות סנוקר מתוח בד שעשוי מצמר טהור. הצמר ארוג במטוויות מיוחדות שלהם נולים גדולים במיוחד שמסוגלים לארוג בד ברוחב גדול מהמקובל ביחידה אחת כך שלא יהיה צורך לחבר בין חלקי הבד בתפר שיגרום לאובדן הרצף של הבד. בד הצמר ארוג בשיטה יחודית עבור שולחנות הסנוקר כך שכל הסיבים ארוגים לכיוון אחד בלבד ולא בצורת שתי וערב כמקובל. הצבע המסורתי של בדי הסנוקר הוא ירוק, אך במשך השנים החלו לכסות את השולחנות בבדים בצבעים מגוונים וססגוניים. את הבד מותחים בכח בצורה אחידה על פני הצפחה כך שהמשטח הופך להיות אחיד בתגובתו לכדור. נהוג היה לכנות את הבד של שולחן הסנוקר בשם לבד, שהינו סוג של בד שמיוצר ללא אריגה, כדחיסה של חומר סינטטי, זו טעות נפוצה ושגויה לחלוטין, אין כל קשר בין בדי הצמר ללבד, הטעות שהביאה לכך היא הצבע הירוק של הלבד.

הבד בשולחנות הפול וקרמבול

לגבי שולחנות הפול. על הצפחה מתוח בד, על חלק מהשולחנות הבד הוא מצמר כמו שולחנות הסנוקר, אך על שולחנות פול אחרים מתוחים בדים שחלקם צמר וחלקם סינטטיים וכן בדים אחרים שעשויים רק מחומרים סינטטיים. המאפיין העיקרי של בדי שולחנות הפול הוא הסיבים הקצרים יותר של אריגת הבדים או העדרם המוחלט של הסיבים, עובדה זו מקנה מהירות תנועה גבוהה יותר של הכדורים על גבי משטחי שולחנות הפול.

על גבי שולחנות הקרמבול מתוחים בדים מצמר בדומה לשולחנות הסנוקר אך הם בעלי סיבים קצרים יותר או נטולי סיבים כדי לאפשר תנועה חלקה יותר של הכדורים. אחד מהמאפיינים של משחקי הקרמבול הוא דרכם הארוכה במיוחד של כדור המשחק שצריך לבצע מספר משימות במהלכה של כל מכה. על שולחנות הפירמידה הרוסית נהוג למתוח בדים כמעט חלקים לגמרי.

דפנות השולחן בשולחנות ביליארד

סביב לשולחן ביליארד יש דפנות שתפקידן להחזיר את הכדורים למשטח השולחן לאחר שהם פוגעים בדופן. על חלקן הפנימי של דפנות השולחן דבוקים פסים עשויים מפרופיל גומי מיוחד שיוצר במיוחד עבור שולחנות הביליארד. פרופיל הגומי מכוסה באותו בד שמונח על משטח השולחן.

הדפנות משמשות ככלי אסטרטגי ממדרגה ראשונה במשחק ביליארד ומאפשרות תכנון מוקדם של תנועת הכדור וכיוונו ליעד הנדרש על ידי השחקן המכה. לשולחנות הסנוקר יש ציפוי דפנות מגומי דמוי האות “ר”.

בשולחנות הפול נהוג להשתמש בגומי עבה יותר בצורת משולש שקודקודו פונה לכיוון פנים השולחן. הסיבה לשימוש בגומי עבה יותר מאשר בשולחנות הסנוקר הינה שכדורי הפול גדולים וכבדים יותר ומצריכים גומי מסיבי יותר שקודקודו מוצב בנקודה גבוהה יותר מעל גובה פני השולחן.

לשולחנות הקרמבול גומי שונה מיתר השולחנות. צורתו דומה לגומי שעל שולחנות הפול אך הוא עבה ודחוס יותר בהתאם למידתם של כדורי הקרמבול. הגומי שבו משתמשים על גבי שולחנות הפירמידה הרוסית דומה לזה שמקובל על שולחן הקרמבול. חשוב שתדעו שניתן גם להשכיר שולחנות משחק.

כיסים סלים ומסילות בשולחנות ביליארד

לכל השולחנות ששה כיסים חוץ מאשר לשולחנות הקרמבול נטולי הכיסים לחלוטין. מידתם של הכיסים שונה משולחן לשולחן. הכיסים הקטנים ביותר במידתם יחסית לכדורים בהם משתמשים הם בשולחן של הפירמידה הרוסית. לאחר מכן מגיע שולחן הסנוקר ולבסוף שולחן הפול עם הכיסים הגדולים ביותר. בתחתית הכיסים מותקנים סלים לקליטת הכדורים שמוטבעים לתוכם.

בשולחנות הסנוקר מצופים הפתחים שבצפחה ברפידות עור שתפקידן להפחית מעוצמת המכה של הכדור בעת הטבעתו כדי שלא יקפוץ חזרה למשטח השולחן. לתחתיתם של העורות מחוברים סלי רשת לקליטת הכדורים המוטבעים. בחלקם של השולחנות מותקנות מסילות נחושת לעזרה באיסוף הכדורים.

בשולחנות הפול מצופים הפתחים שבצפחה ברפידות גומי שבתחתיתן רשתות לקליטת הכדורים ובחלק מהשולחנות מותקנים בהמשך לרשתות מסילות שמסיעות את הכדורים המוטבעים ומרכזות אותם במיכל שנמצע בקדמת השולחן.

בשולחנות הפירמידה הרוסית מותקנים רשתות לקליטת הכדורים המוטבעים.

סימון שולחנות ביליארד וסנוקר

למשחקים שונים שנערכים על סוגי שולחנות שונים סימונים שונים שבאים כעזר למשחק.

על גבי הבד של שולחן סנוקר מסומן קו לרוחבו של השולחן שמבדיל רבע משטחו של השולחן מכלל השולחן ומכונה “המטבח”, כמו כן מסומנת צורה של “D” בתוך “המטבח” וכן שלש נקודות לסימון מיקום ההצבה של הכדורים בצבע חום, ירוק וצהוב שמשתתפים במשחק. באמצעיתו של השולחן מסומנת נקודה לציון מיקום הצבתו של הכדור הכחול ובסמוך לקצהו השני של השולחן מסומנות עוד שתי נקודות לסימון מיקום הצבתם של הכדורים הורוד והשחור.

על גבי הבד של שולחן הפול מסומן קו לכל רוחבו של השולחן ברבע משטחו וכן שתי נקודות, אחת באמצע הקו שמסומן לרוחב והשני באמצע הרבע האחורי של השולחן. הראשון משמש להצבת הכדור הלבן לצורך פתיחת המשחק והשני כנקודת סימון להצבת הכדור שמשמש כקודקוד של משולש הכדורים שמוצבים בתחילת המשחק.

על שולחן הקרמבול והפירמידה הרוסית נהוג לסמן שתי נקודות בשני האמצעים של קוי הרוחב שברבעי השולחנות.

דילוג לתוכן